Egyetlen számítógép sem működhet nélkülük – a merevlemezek minden számítógép alapvető alkotóelemei . Nagy mennyiségű adat feldolgozásakor vagy ha további tárhelyre van szükség, további merevlemezek telepíthetők vagy cserélhetők. Különböző típusú merevlemezek léteznek a különböző igények kielégítésére .
A legfontosabbak és leggyakoribbak a HDD-k (merevlemez-meghajtó) és az SSD-k (Solid State Drive) . Míg a HDD-k hagyományos merevlemezek olvasó- vagy írófejjel, addig az SSD-k egy modernebb technológia úgynevezett flash memóriával, amely az elmúlt években folyamatosan fejlődött és megállapodott a piacon. A Cyberport számos PC-komponenst kínál , beleértve a különféle merevlemezeket . Így találja meg az igényeinek megfelelő terméket. Fedezze fel az SSD-ket , valamint a belső és külső merevlemezeket webáruházunkban!
Belső vagy külső merevlemez?
Minden számítógépen van egy merevlemez , amelyen bizonyos mennyiségű GB van telepítve. Programok, képek és fájlok tárolására szolgál . Ha minden számítógépnek van merevlemeze, miért fektessen be egy további merevlemezre? Az utólag telepített SSD segít csökkenteni a merevlemez betöltési idejét. Ez azt jelenti, hogy a számítógép vagy laptop gyorsabban indul , az alkalmazások gördülékenyen futnak és rövidebb betöltési idővel. Amikor új merevlemezt keres , gyakran találkozik a belső és külső merevlemezek megkülönböztetésével.
A két tárolótípus közötti különbséget gyorsan elmagyarázzuk: Míg a belső merevlemez-meghajtókat vagy a szilárdtestalapú meghajtókat az eszközbe telepítik , majd állandóan az asztali számítógépben vagy laptopban helyezik el , a külső merevlemezek csatlakoztatása csatlakozókábellel (általában USB-kábellel) történik. ) összekötve. Ez azt jelenti, hogy a számítógépen kívül vannak. A teljesítmény tekintetében jelenleg alig van különbség a két változat között. A fő döntő tényező az, hogy saját maga tud-e beszerelni belső merevlemezt, vagy a mobil külső merevlemez elegendő-e a már telepített belső merevlemez kiegészítéseként.
A laptopok és PC-k merevlemezei szabványos GB méretűek . A leggyakoribbak a 60 GB, 120 GB, 320 GB, 500 GB és 750 GB. A terabájtos tartományban számos merevlemez is található, amelyek kapacitása 1 TB és 4 TB között van. Az Ön számára megfelelő méret elsősorban a számítógép használatától függ, valamint attól, hogy mely és hány fájlt szeretne tárolni. A nagy felbontású videofájlok lényegesen több tárhelyet igényelnek, mint a szöveges dokumentumok. A fizikai méret is követi a szabványos méreteket, így a tárolóeszközök gond nélkül telepíthetők. Kínálatunkban különféle merevlemezeket talál 2,5 hüvelykes és 3,5 hüvelykes meghajtómérettel, valamint M. 2-t kis és könnyű félvezető lemezekhez.
Az SSD merevlemezek , amelyeket néha félvezető meghajtóknak vagy szilárdtestalapú meghajtóknak is neveznek , elektronikus adathordozók , ezért különböznek a merevlemezek mágneses tárolójától.
Csendes : A HHD-kkel ellentétben az SSD-ben nincsenek mozgó alkatrészek. Ez azt jelenti, hogy működés közben különösen csendes .
Robusztus : A mozgó alkatrészek hiányából fakadó másik előny, hogy az SSD-k ellenállnak az ütéseknek és ütéseknek .
Gyors : Az SSD-knél az adatok a flash memóriában tárolódnak , ami azt jelenti, hogy különösen gyorsan elérhetők.
Cool : Mivel az SSD-k viszonylag kevés energiát igényelnek , általában nem melegednek fel olyan gyorsan. Ez azt jelenti, hogy a készülék, amelybe be vannak szerelve, kellemesen hűvös marad.
Flash-alapú szilárdtestalapú meghajtók (SSD)
A flash-alapú SSD egy nem felejtő adathordozó . Ebben az esetben az adatok tartósan a flash memóriában tárolódnak. Ami a flash meghajtókat illeti, különbséget kell tenni a NAND és a NOR flash között . A NOR Flash az Intel®-től származik , a NAND Flash-t a Toshiba hozta létre . A NAND nagy tárolókapacitást kínál, míg a NOR flash nagyon gyors, de drágább is. Amikor az emberek általában SSD-kről beszélnek, általában NAND flash memóriára gondolnak.
SATA
A SATA egy mozaikszó, ami a „ Serial Advanced Technology Attachment ” rövidítése . Ez egy átviteli technológia merevlemezekhez és SSD-khez . A szabvány a SATA III. SSD interfészként a SATA általában kompatibilis a legtöbb 2,5 hüvelykes meghajtóval. Ez az SSD SATA interfészkártya 6 GB/s átviteli sebességet tesz lehetővé , így akár 600 MB/s adatátvitelt is . Az ATA az eredeti „AT Attachment” átviteli protokollt jelenti, amelyben az adatok párhuzamos átvitele történt. Ezzel szemben a SATA-val az adatok továbbítása sorosan történik , azaz bitenként. A SATA által használt parancsprotokollok az AHCI (Advanced Host Controller Interface) .
Megnövelt adatátviteli sebesség
Könnyű kábelvezetés a telepítés során
Adathordozók cseréje működés közben (hot plug)
NVMe szilárdtestalapú meghajtón
Az NVMe egy adatinterfész és az AHCI vagy SCSI (Small Computer System Interface) alternatívája, amely 2011 óta létezik . Az NVM a „ nem felejtő memória ”, az „e” pedig az „ expressz ” rövidítése . Az NVMe SSD-k a SATA SSD-k utódai, és jelenleg a leggyorsabb SSD-meghajtók közé tartoznak a piacon . Ennek oka az NVMe mögött meghúzódó kifinomult technológia: Az AHCI-hez képest ez a protokoll a lehető leghatékonyabban használja a PC-k többmagos processzorait , ami azt jelenti, hogy az adatok gyorsabban dolgoznak fel. A SATA-port már nem az NVMe, hanem inkább a PCIe interfész interfésze . Ezenkívül az M. 2-es formátumnak köszönhetően az új SSD-k sokkal kisebbek, mint a hagyományos merevlemezek, például a 2,5 hüvelykes SSD-k, és ezért különösen helytakarékosan telepíthetők. Ez nagy előny, különösen a vékony laptopok esetében.