Mátyás informatikus egy növekvő biztosítótársaságnál. Mindennapi munkája során ezért egyre gyakrabban szembesül az adatok egyre növekvő özönével. Mivel cége ma már egyre inkább a digitális megoldásokra támaszkodik, egyre több adatot kérnek és gyűjtenek be az ügyfelektől. Ez komoly kihívás elé állítja a szakembereket: a tárolási igény többszörösére nő. Ideje bővíteni a vállalat tárolókapacitását.
A hálózati merevlemezek stb. rövid magyarázata
Mátyás először szeretné összehasonlítani a különböző hálózati merevlemezeket. Alapvetően kétféle módon lehet bővíteni a vállalat tárolási kapacitását . A hálózati merevlemezek, például a NAS-rendszerek olyan tárolóeszközök , amelyek LAN-on keresztül be vannak ágyazva egy meglévő IT-infrastruktúrába . A hálózat minden felhasználója hozzáférhet a NAS merevlemezén lévő fájlokhoz és dokumentumokhoz .
A DAS-meghajtó ezzel szemben közvetlenül csatlakozik más hardverekhez, például laptopokhoz , és így helyi hozzáférést kínál. A felhővel ellentétben mindkét esetben házon belül frissít , ezért nem függ más cégektől és szervereiktől. Az Ön számára megfelelő tárolási megoldás nemcsak a cég méretétől függ, hanem a már meglévő hardvertől és a kívánt alkalmazási területtől is.
A NAS rövidítés a „Network Attached Storage” rövidítése . Ez a tárolási megoldás alapvetően egy különálló számítógép, amelyet csak adatmentésre használnak . A készülék Ethernet switchen keresztül kapcsolódik a meglévő informatikai infrastruktúrához . Ez lehetővé teszi a hálózat gyors és egyszerű bővítését . A NAS egy olyan típusú külső merevlemez , amely különösen nagy tárolási kapacitással és távoli hozzáféréssel rendelkezik a hálózat összes tagja számára.
A NAS merevlemez hatékony használatához általában szabványos interfészt használnak a hálózati vezérlőn keresztül . Ez bizonyos hálózati kábelekre vonatkozik - például RJ45, DGP26 és QSFP+ -, amelyek biztosítják a problémamentes adatcserét a merevlemez és az infrastruktúra között . Mivel az eszköz Ethernet switch-en keresztül csatlakozik, a LAN terhelése érezhetően megnő . A korlátozások és hibák ellen elegendő, legalább 10 GBit/s sávszélesség biztosításával. Mielőtt NAS-szervert vásárolna vállalata számára, más kritériumokat is figyelembe kell vennie. A NAS rendszer úgynevezett NAS-házban fut . A merevlemez-egységek (HDD merevlemez vagy SSD) be vannak helyezve. Legfeljebb 24 merevlemez-nyílás lehetséges.
Az olyan hálózati merevlemezek, mint a NAS , akkor érik el teljes potenciáljukat, ha megfelelő alkalmazásban használják őket. Az érthetőség kedvéért alapvetően különböző fokozatokról beszélünk, amelyeket „állatoknak” is neveznek . A NAS rendszereket többnyire Tier 2 vagy Tier 3 szinten használják. A 2. szintet a napi rendszerességgel nem szükséges dokumentumok, például biztonsági mentések és archív adatok esetében használják . A 3. szint minden megőrzött, de már aktívan nem szükséges fájlhoz használatos . Ha a NAS-rendszereket biztonsági mentési tárolóként használjuk, vagy csak két meghajtót tartalmaznak, ajánlatos az adatokat tükrözni. A NAS-kiszolgálók mindig megfelelőek, ha több ügyfélnek kell hozzáférnie egy fájlkiszolgálóhoz .
A NAS-meghajtók általában két tárolási mód egyikével érkeznek : blokk- vagy fájlalapú biztonsági mentés. Ha a hálózati merevlemez fájlalapú, a folyamat hasonló az egyes PC-k vagy iMac-ek folyamatához . Az információk itt fájlokként, fájlmappákban tárolódnak , létrehozva az ismerős hierarchikus könyvtárat . Ez a modell különösen intuitív , mert a legtöbb felhasználó már ismeri. Ha egy NAS merevlemezt használnak fájlszerverként egy vállalatnál, akkor ezt a módszert alkalmazzák. A merevlemez-meghajtókat lehetőleg tárolóeszközként használják a tároláshoz és a biztonsági mentéshez. Ezeknek a merevlemezeknek az ára GB-onként vagy TB-onként olcsó az SSD-khez képest.
A blokkalapú biztonsági mentés viszont külön blokkokká alakítja az információkat, amelyeket a szerver szükség esetén újra összeállít. A visszakeresés itt különösen gyors, ezért ezt a változatot NAS-on találja meg szerverként több felhasználó számára . Különösen a cégek számára az SSD-alapú NAS-szerverek a sebességük miatt vonzóbbak, mint a merevlemezesek. Ha azonban a kapacitások a magas TB tartományba esnek, a vásárlás nem túl költséghatékony.
A legfontosabb NAS-gyártók egy pillantással
Ha már összehasonlított különböző NAS-szervereket , valószínűleg olyan gyártókkal találkozott, amelyekről korábban nem volt tudomása. Számos speciális márka létezik az ilyen típusú hálózati merevlemezekre. A leghíresebb a Synology . A Synology NAS- ból úgynevezett bay desktop NAS található . Ezek optimális tárolási megoldások olyan középvállalatok számára , amelyek egyszerűsíteni szeretnék az adatkezelést vagy központosítani szeretnék az adatvédelmet .
A QNAP NAS emellett jelentős szolgáltató, amely különösen az intuitív titkosítással rendelkező gyors NAS-rendszereket képviseli , mint például a QNAP Turbo NAS. Az ASUSTOR hálózati merevlemezei világszerte megörvendeztetik a vállalatokat a kiváló ár-teljesítmény arányú Asustor Drivestor és Lockerstor termékcsaláddal . A Western Digital, röviden WD , különösen alkalmas magánhasználatra NAS-meghajtóival, a WD My Cloud megoldásokkal .