Ezenkívül a videoprojektorok más technikai jellemzőkkel is rendelkeznek, például a kontrasztarány, amely a fehér és fekete részek közötti arányt jelöli meg a képen. Minél magasabb a kontrasztarány, annál élesebb és részletesebb képet eredményez a projektor.
A videoprojektorokat általában DLP- (Digital Light Processing) vagy LCD- (Liquid Crystal Display) technológiával készítik. A DLP technológia egy digitális képfeldolgozási eljárás, amely egy tükörrendszert használ a kép megjelenítésére. Az LCD technológia pedig folyadékkristályos panelt használ a kép előállításához.
A videoprojektorokat általában távirányítóval lehet vezérelni, amellyel könnyedén állítható a képméret, a fényerő és más beállítások. Továbbá gyakran rendelkeznek különböző csatlakozókkal, mint például HDMI, VGA vagy USB, hogy csatlakozhassanak más eszközökhöz, mint például számítógépek, Blu-ray lejátszók vagy digitális kamerák.
Összességében a videoprojektorok kiváló eszközök a képek és videók nagyfelbontású vetítésére konferenciákon, oktatási intézményekben, mozikban és otthoni szórakoztatásban. A különböző tulajdonságok és technológiák közül mindenki megtalálhatja a megfelelő projektort az igényei szerint.
A kivetített kép minősége a projektor egyéb paramétereitől (akusztikus zajszint, kontraszt stb.) is függ.
Főbb gyártók:
ASUS
BenQ
Epson
Hitachi
Mitsubishi
NEC
Optoma
Panasonic
Runco
Samsung
LG Electronics
Sony
Toshiba
Viewsonic
DLP és LCD technológia
A Sony maga leginkább az új technológiát alkalmazó LCD projektorok mellé teszi le a voksát. A két új modell háromszínű, RGB konvergenciát alkalmaz a színek megjelentetésre. A gyártó szerint ez az alkalmazott eljárás jelentősen jobb színképzésre alkalmas, és észrevehetően élesebb képeket tud megjelentetni, valamint a mozgó alakok ábrázolása a kivetített képeken is sokkal életszerűbb, mint a hagyományos DLP projektorok esetében. A hagyományos DLP projektoroknál egyébként nem lehet letagadni azt a kényelmetlenséget, hogy hosszabb ideig történő nézésük után az ember szemének kényelmetlen érzése támad az alkalmazott színtárcsa miatt. Ez a kényelmetlen érzés néhány óra után már jelentkezhet. Ennek ellenére a DLP projektorok piaci helyzete stabilizálódott, sőt az eladási mutatók jelentős növekedést is jeleznek. A működése nem különösebben bonyolult.
LCD-képernyő, hátulról vetítős projektor
A DLP kiváló képminőségének a kulcsa az a különleges, félvezető chip, mely több millió, egymás mellett elhelyezett mikrotükröt szabályozva nagy felbontású, élénk színű képet nyújt, a lehető legkevesebb hibával. És mivel a DLP teljes egészében digitális technológia, a digitális forrásból érkező jel, az egész videorendszeren keresztül megőrizheti a jeltisztaságot, hiszen nincsen szükség arra, hogy a projektorba belépve analóggá alakítsák át.
A projektorok széles körű elterjedését az üzleti szférában divatossá vált prezentációknak köszönhetjük. A bemutatókhoz viszont hordozható, könnyen beüzemelhető, nagy fényerőt biztosító vetítőkre van szükség. Ezeknek az elvárásoknak az LCD-képelemek alkalmazásával sikerült megfelelni. Az említett technológiának annyi előnyös tulajdonsága van, hogy napjainkban az LCD-vetítőkből adják el a legtöbbet. Egyetlen komoly hátránya, hogy a képet létrehozó folyadékkristályos cellákkal egyelőre nem tudnak tökéletesen fekete képpontokat létrehozni, ezért a kontraszt korlátozott. A legjobbaknál elérheti az 1:800 értéket, de az átlag 1:400--1:450 között mozog.
A DLP technológia az LCD-nél később indult, de az utóbbi időben egyre nagyobb teret követel magának. Ennél a kivitelnél akár 1:2000 kontraszt is elérhető. A DLP projektoroknál a képalkotáshoz alkalmazott forgó színtárcsa miatt érzékenyebb szemű nézők a sötét háttér előtt lévő világos felületek körül színes karikákat – úgynevezett szivárványhatást – láthatnak.