Ezzel a módszerrel a hangszedő a hangjelátvitel során a megfelelő irányba mozog a barázdákon, így a lemez a megfelelő sorrendben és irányban jelenik meg a hangszóróban, hogy a hangszóró végeredményben az eredeti hangzást adja vissza.
Azért volt szükség az irányok egységesítésére, mert a lemezgyártók és lemezjátszók gyártói különböző technikákat alkalmaztak a hanglemezek lejátszására. Ha nemzeti vagy gyártói irányok és normák lettek volna érvényben, akkor nem lenne lehetőség a hanglemezek egységes és világható példányok előállítására.
A nemzetközi normák és irányok bevezetésével bármely lemezjátszó készülék képes lejátszani a világ bármely részén gyártott hanglemezeket, mivel minden lemez ugyanabban az irányban, ugyanazokkal a technikai specifikációkkal kerülne lejátszásra. Ez megkönnyíti a hanglemezek terjesztését és azok utazását a világ különböző részein.
A nemzetközi normák bevezetése tehát nélkülözhetetlen volt a hanglemezek egységesítéséhez és a globális elterjedésükhöz, hogy az emberek bármely országban hasonló minőségben és hangzásban élvezhessék a műsoros felvételeket.
Ezek a korrekciós jelleggörbék lehetővé teszik, hogy a hangszórók megfelelően visszaadják a lemez hangját, és kiegyensúlyozott hangzást biztosítsanak. A lejátszóknak tehát tartalmazniuk kell a szükséges elektronikát és áramköröket a megfelelő korrekciók elvégzéséhez a lemezjátszás során.
Fontos megjegyezni, hogy a modern lejátszók általában képesek lejátszani többféle fordulatszámon (pl. 33 1/3 és 45 ford./perc), és a hangszedők is cserélhetők, hogy különböző típusú hanglemezeket tudjanak kezelni.
A lejátszott hangzás minősége alapvetően a felvétel minőségétől, a lemez minőségétől és a lejátszó minőségétől függ. Ezért fontos, hogy a lemezeket megfelelően tároljuk, tisztítsuk és a lejátszókat rendszeresen karbantartsuk, hogy a legjobb hangminőséget élvezhessük.